Меню

Головна Творчі колективи Заходи Афіші Сценарії Контакти

четверг, 16 мая 2019 г.

Година пам'яті "Геноцид кримсько-татарського народу"

Хорова кімната
КЗ «Хмільницький РБК»
16 травня , 9.00 год.
Семінар працівників культури
 Хмільницького району
Присутні: 32 працівники сільських клубних закладів, провідний методист з вокально-хорового жанру Вінницького ОЦНТ – Джус Н.І., головний спеціаліст відділу культури та туризму  Гейко Л.А., директор КЗ «Хмільницький РБК» Ковальчук Л.Л.,методисти районного Будинку культури: Онищук Л.П., Гавура О.П., Стукан О.П.

Мета: вшанувати пам’ять померлих та закатованих кримських татар під час депортації 18 – 20 травня 1944р., поглибити знання з історії нашої держави та її пам’ятних подій, виховувати почуття  патріотизму , людяність, повагу до людей різних національностей.
Текст бесіди: «18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. У цей день вшановують пам'ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено близько 200тис. осіб – 7 Хмільників), а також відзначають його як День боротьби за права кримськотатарського народу.
11 травня 1944 року було прийнято цілком таємну постанову Державного комітету оборони № 5859сс «Про кримських татар». У ній наводилися претензії до кримськотатарського населення – начебто масове зрадництво та масовий колабораціонізм ( співробітництво з окупаційною владою та ворожою армією), які стали обґрунтуванням депортації. Насправді жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існує, а абсолютна більшість колабораціоністів загинула в боях чи була засуджена в індивідуальному порядку.
Депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3-й годині ранку 18 травня 1944 року і завершилася в основному 20 травня. До операції було залучено 32 тис. співробітників НКВС.

Протягом 1945-1946 рр. в трудові табори Сибіру та Уралу було направлено 8995 військовослужбовців, яким лише через кілька років дозволили возз’єднатися із родинами на засланні. Така сама доля спіткала і відзначених воїнів – навіть двічі Герою Радянського Союзу Амет-Хану Султану не дозволили повернутися до Криму. В усіх спецпоселенців-військових вилучалися військові квитки, їм заборонялося носити зброю. При цьому старші офіцери залишалися на службі, тоді як старші офіцери-політпрацівники та співробітники карних органів відправлялися на спецпоселення.
Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.
Після депортації радянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримську державність та кримських татар. 25 червня 1946 року Крим був позбавлений статусу автономії та перетворений на звичайну область РРФСР, а протягом наступних двох років понад 80% оригінальної кримської топоніміки було замінено на стандартні радянські назви.
З часу проголошення незалежності Україна взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації. 20 березня 2014 р. Верховна Рада України прийняла постанову № 1140-18 «Про… гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення в складі України, а також 17 квітня 2014 року Закон України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою».
За рекомендацією Українського інституту національної пам’яті у 2016 році із 75-ти  перейменованих населених пунктів більшості повернуто історичні кримськотатарські назви.
Виходячи з вищесказаного відповідно постанови Верховної Ради України від 12 листопада 2015 року « Про визнання геноциду кримсько-татарського народу» 18 травня вжити заходів про перенесення та відміну заходів розважального характеру».
Обговорення: - поступила пропозиція 18 травня в сільських закладах культури провести  години пам’яті та  хвилиною мовчання вшанувати пам’ять загиблих кримських татар;
-                    працівники культури повідомили, які  заплановані розважальні заходи 18 травня вони перенесуть і на коли .
 
 Історичну годину  підготувала та провела методист Гавура О.П.

Комментариев нет:

Отправить комментарий